نحوه مراقبت و تمیز کردن صندلی چرم خودرو

نحوه مراقبت و تمیز کردن صندلی چرم خودرو، همانطور که رنگ بدنه خراشیده باعث کاهش ارزش خودرو می شود، صندلی های چرمی کهنه و رنگ و رو رفته نیز بر ارزش خودرو تاثیر می گذارد. چرم مانند پوست بدن خشک می شود و در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و مراقبت نادرست آسیب می بیند. بنابراین باید از صندلی های چرمی ماشین مراقبت کنیم تا سالم بماند. در زیر، عواملی که می‌توانند به روکش‌های چرمی آسیب برسانند، نحوه تمیز کردن صندلی‌های چرمی خودرو و نکات مراقبتی را شرح می‌دهیم.

نحوه مراقبت از صندلی های چرمی ماشین

صندلی های چرمی یکی از بهترین گزینه های خودرو هستند، مانند هر چرم دیگری نیاز به مراقبت و مراقبت دارند، به خصوص اگر چرم اصل باشد، زیرا از دست دادن آن هزینه اضافی برای شما خواهد داشت. اجسام تیز، تیز و خشن را روی صندلی های چرمی قرار ندهید زیرا در برابر این اشیاء بسیار آسیب پذیر هستند.
اگر می خواهید صندلی های ماشینتان براق و ترک نخورد:

 1. هر هفته آنها را تمیز کنید.
 2. برای روکش های چرمی صندلی از واکس مخصوص استفاده کنید.
 3. علاوه بر شیشه جلو، آفتابگیر پنجره بغل نیز اهمیت دارد.
نحوه مراقبت و تمیز کردن صندلی چرم خودرو

نحوه مراقبت و تمیز کردن صندلی چرم خودرو

چه چیزهایی می‌توانند روکش چرمی را کثیف و خراب کنند

 • خوردنی و نوشیدنی

ریختن مواد غذایی و نوشیدنی روی چرم داخل خودرو می تواند به آن آسیب برساند. به خصوص اگر یک ماده اسیدی مانند قهوه یا سس کچاپ روی صندلی ریخته شود.
 • گرما و نور خورشید

گرمای زیاد و اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید می تواند به روکش چرمی خودرو آسیب برساند. آفتاب سیاه باعث پوسیدگی و شکافتن رطوبت در روکش چرمی خودرو می شود. چربی های طبیعی به تدریج تبخیر می شوند و پوست سفت و خشک می شود. نور خورشید باعث محو شدن چرم به خصوص چرم های آنیلین و نیمه آنیلین می شود. قرار گرفتن مداوم و مستقیم در معرض نور خورشید می تواند باعث محو شدن فرآیند پوشش تا 6-4 ماه شود. روکش چرم تیره گرمای بیشتری را جذب می کند و بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد.

 • جوهر

اشیایی مانند روزنامه یا خودکار را روی تودوزی چرمی خودرو قرار ندهید، زیرا جوهر می تواند به روکش چرمی خودرو آسیب برساند. جوهر روزنامه می‌تواند به روکش چرمی ساییده شود یا جوهر خودکار به صندلی‌ها نشت کند.

 • آلودگی و گرد و خاک

تمیز کردن چرم صندلی ماشین بسیار مهم است. زیرا کثیفی و گرد و غبار صندلی ها را لکه دار و تغییر شکل می دهد. اگر با شیشه های باز رانندگی کنید، آلاینده های جاده وارد خودرو می شوند. این آلاینده ها می توانند شامل چربی هایی باشند که صندلی ها را لکه دار می کنند.
 • استفاده از تمیزکننده‌های نامناسب

برای تمیز کردن صندلی چرمی ماشین از پاک کننده مناسب استفاده کنید. استفاده از شوینده های شیمیایی قوی روی صندلی های چرمی به آن ها آسیب می رساند. به جای این مواد شوینده از یک پاک کننده توصیه شده توسط سازنده خودرو استفاده کنید. محصولات بدون حلال و مواد ساینده به چرم آسیب نمی رساند.
 • حیوانات خانگی

اگر سگ شما دوست دارد با شما همراه شود ناخن های او را کوتاه کنید تا به ورق چرمی آسیب نرسانند بهترین راه برای سوار کردن سگ خود به داخل ماشین این است که آن را در روکش صندلی ماشین برزنتی که به صندلی وصل شده است قرار دهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید گربه خود را نزد دامپزشک ببرید آن را در یک جعبه قرار دهید تا گربه در صورت ترسیدن، کف چرمی را پاره نکند.

نحوه تمیز کردن صندلی چرم ماشین

از آنجایی که روکش های چرمی از ورود رطوبت و عرق به داخل صندلی ها جلوگیری می کنند، تمیز کردن آن ها راحت تر از روکش های پارچه ای است. مزیت اصلی صندلی های چرمی این است که لکه های روی صندلی ها به راحتی تمیز می شوند، پس زیاد نگران نباشید.
تمیز کردن پوست از تجمع باکتری ها و آسیب رساندن به آن جلوگیری می کند. برای تمیز کردن صندلی ها با مواد شوینده و نرم کننده های مخصوص به روش زیر عمل کنید:
 • ابتدا با کمک جاروبرقی تمام زباله ها و وسایل اضافی را از روی صندلی ها تمیز کنید.بهتر است فضای بین صندلی ها را با یک شلنگ کوچک از جاروبرقی با دقت تمیز کنید تا هیچ زباله ای وجود نداشته باشد.
 • سپس می توانید از یک اسپری تمیز کننده کفش چرمی برای براق کردن ناحیه استفاده کنید.
 • اسپری را روی یک پارچه نرم قرار دهید و به آرامی و کم روی صندلی ها بمالید. اگر اسپری در دسترس ندارید، می توانید با خیس کردن پارچه خود با کمی آب، صندلی را تمیز کنید.
 • فراموش نکنید که صندلی را با یک پارچه خشک پاک کنید زیرا در درازمدت به آن آسیب می رساند. اسپری مو برای از بین بردن لکه های سرسخت توصیه می شود.
نحوه مراقبت و تمیز کردن صندلی چرم خودرو

نحوه مراقبت و تمیز کردن صندلی چرم خودرو

نتیجه گیری

صندلی های چرمی حس لوکسی به خودرو می دهند. روکش های تشک چرمی گران هستند، بنابراین باید از آنها مراقبت کنید. تمیز کردن صحیح صندلی‌های چرمی عمر صندلی‌های ماشین شما را افزایش می‌دهد و آن‌ها را به‌نظر می‌رسد. یکی از روش های بالا را انتخاب کنید و بسته به میزان استفاده از خودرو هر بار صندلی ماشین خود را تمیز کنید. برای خرید بهترین پد خودرو می توانید به سایت کارپوش مراجعه کنید.