علائم خرابی لاستیک ماشین چیست

علائم خرابی لاستیک ماشین چیست، سلامت تایر نقش مهمی در ایمنی و راحتی مسافران دارد. بازرسی مداوم و علائم خرابی لاستیک می تواند نقش مهمی در عملکرد بهتر خودرو و ایمنی سرنشینان آن داشته باشد. لاستیک های پنچر شده، باد شده، ترک خورده یا فرسوده همگی می توانند نشانه خرابی لاستیک ها باشند. تشخیص سریع هر یک از این علائم می تواند هنگام رانندگی به شما آرامش دهد. در حالی که تغییر لاستیک یا رنگ و بدنه می‌تواند راه‌های مفیدی برای شاداب کردن اعضای بدن باشد، اجتناب از آسیب دیدن تایرها و سایر قسمت‌ها می‌تواند شما را از هزینه‌های گزاف سرویس نجات دهد.

علائم خرابی لاستیک ماشین چیست

علائم خرابی لاستیک ماشین چیست

5 نشانه از خرابی لاستیک خودرو

بیشترین فشار خودرو در هنگام حرکت به لاستیک ها وارد می شود. به همین دلیل، سلامت لاستیک ها به ویژه در مسافت های طولانی اهمیت دارد. فرسودگی آنها احتمال خطرات را افزایش می دهد. گاهی اوقات بدون در نظر گرفتن سلامت قطعاتی مانند موتور، گیربکس، سپر جلو و چراغ های اضطراری خودرو، فرسودگی لاستیک ها می تواند منجر به حوادث غیرقابل برگشتی شود. بنابراین، دانستن علائم فرسودگی لاستیک خودرو برای هر راننده ای مهم است.

در ادامه به علائم فرسودگی لاستیک خودرو میپردازیم:

  • لرزش اتاق خودرو

اگرچه لرزش زیاد در خودروها به خصوص در جاده های با آسفالت نامناسب اجتناب ناپذیر است، اما لرزش زیاد در جاده های معمولی به دلایل مختلفی خواهد بود. این لرزش می تواند یکی از نشانه های خرابی خودرو باشد. لاستیک های نامناسب و مشکلات کشش مکانیکی را نیز می توان از دلایل این لرزش در کابین خودرو معرفی کرد. اگر متوجه نشانه‌هایی از فرورفتگی یا تاول در لاستیک‌های خودرویتان شدید، لاستیک‌های فرسوده یا آسیب‌دیده یکی از دلایل اصلی لرزش کابین خودرو شما هستند.
  • ترک های ریز و درشت

وجود ترک های ریز و درشت روی سطح لاستیک یکی دیگر از نشانه های خرابی لاستیک خودرو و پایان عمر آن است. همچنین، اگر لاستیک‌ها پس از باد شدن خیلی سریع تخلیه شوند، لاستیک‌های وسیله نقلیه شما فرسوده شده‌اند. در این مرحله باید نسبت به تعویض لاستیک اقدام کنید. در غیر این صورت لاستیک ها منفجر می شوند.
  • ساییدگی عاج، تست سکه ای

شیارهای روی لاستیک ها چسبندگی را افزایش می دهد و از سقوط در آب جلوگیری می کند. عمق تایر باید حداقل 1.6 میلی متر باشد. در غیر این صورت زمان تعویض لاستیک به دلیل سایش دندان فرا رسیده است.
اگر به طور منظم در جاده های خیس و لغزنده رانندگی می کنید، دو بار در سال عمق لاستیک های خود را اندازه بگیرید. برای این کار می توانید یک دندانه سنج لاستیکی تهیه کنید. با این حال، یک روش اندازه گیری قدیمی تر نیز وجود دارد، به اصطلاح تست سکه. با این روش به راحتی می توانید با استفاده از سکه و قرار دادن آن بین درزهای لاستیک، عمق عاج را اندازه بگیرید. اگر عمق آج کمتر از خط روی لبه سکه است، به فکر تعویض لاستیک باشید.

  • برآمدگی در لاستیک

یکی دیگر از نشانه های خرابی لاستیک خودرو وجود تاول و برآمدگی در دیواره جانبی لاستیک است. وجود برآمدگی نشان دهنده آسیب به قاب داخلی لاستیک ها است. این مشکل باعث می شود فشار هوا به لایه بیرونی لاستیک برسد. لاستیک های دارای فرورفتگی یا تاول روی دیواره جانبی باید در اسرع وقت تعویض شوند. برای تعویض لاستیک یا خرید لوازم یدکی خودروی خود، همیشه باید مغازه های معتبر را در نظر بگیرید.
  • عمر لاستیک

یکی دیگر از نشانه های ضعیف بودن لاستیک خودرو، توجه به زندگی آنهاست. اکثر متخصصان توصیه می کنند هر 6 سال یکبار 2 جفت لاستیک خودرو را تعویض کنید. برای خودروهایی که مدت زیادی پارک شده اند نیز باید به این موضوع توجه شود.

بهترین زمان برای تعویض لاستیک ماشین

لاستیک های آسیب دیده و معیوب شرایط رانندگی نامطلوبی را ایجاد می کنند. این لاستیک ها می توانند باعث شوند که راننده کنترل خود را از دست بدهد یا خودرو را در وسط جاده متوقف کند. به همین دلیل باید علائم خرابی لاستیک را بررسی و به موقع آن را تعویض کرد.
توصیه می شود قبل از وقوع یک حادثه جبران ناپذیر، به طور دوره ای از لاستیک خودرو بازدید کنید. برای این کار بهتر است از کارشناسان حرفه ای مشاوره بگیرید. این افراد می توانند به شما بگویند بهترین زمان برای تعویض لاستیک خودرو چه زمانی است.

علائم خرابی لاستیک ماشین

علائم خرابی لاستیک ماشین

نکاتی برای پیشگیری از علائم فرسودگی لاستیک خودرو

  • ضخامت رویه لاستیک
  • محاسبه عمر لاستیک خودرو
  • تنظیم باد لاستیک
  • جابجایی لاستیک ها به صورت دوره ای
  • بررسی تراز بودن چرخ‌ها

نتیجه گیری

لاستیک خودرو مهمترین بخش سایش است. بازدیدها و بازرسی های منظم می تواند نشانه های خرابی خودرو را به شما بگوید. با تعویض به موقع لاستیک ها می توانید عملکرد بهتری از خودرو و آرامش و ایمنی در هنگام رانندگی داشته باشید. راه حل های ارائه شده در این مقاله برای جلوگیری از علائم خرابی لاستیک در خودروی شما مفید خواهد بود. برای خرید بهترین قطعات خودرو می توانید به سایت کارپوش مراجعه کنید.